Co to jest?
Septyczne zapalenie stawów, zwane również zakaźnym lub bakteryjnym, występuje znacznie rzadziej niż inne typy zapalenia stawów. Bardzo istotne jest szybkie rozpoznanie i podjęcie leczenia, ponieważ choroba ta może w bardzo krótkim czasie spowodować poważne uszkodzenie stawów. Septyczne zapalenie stawów występuje przede wszystkim u osób po zranieniu, ze sztucznymi stawami (endoprotezami) oraz w przypadkach zakażenia bakteryjnego krwi, podczas którego mikroorganizmy mogą przedostawać się z krwi do przestrzeni między stawowych. Inne czynniki ryzyka to podeszły wiek (powyżej 80 lat), cukrzyca, zapalenie stawów i niedawno przebyta operacja stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, czy dna moczanowa. Septyczne zapalenie stawów może przebiegać w sposób ostry albo przewlekły. Choroba najczęściej atakuje stawy kolanowe i biodrowe. Septyczne zapalenie stawów o ostrym przebiegu wywołane jest zazwyczaj przez bakterie takie jak gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus), dwoinka zapalenia płuc (Streptococcus pneumoniae) oraz paciorkowca grupy B. Czasami również mikroorganizmy wywołujące boreliozę, WZW typu B, świnkę, a także różyczkę mogą przyczynić się do wywołania septycznego zapalenia stawów. Forma przewlekła choroby występuje bardzo rzadko i często wywołana jest przez prątki gruźlicy (Mycobacterium tuberculosis) i drożdżaki (Candida albicans).
Objawy
Badania
Celem badań w przebiegu septycznego zapalenia stawów jest identyfikacja drobnoustroju powodującego infekcję, które posłuży do określenia leczenia, monitorowania skuteczności leczenia i oceny stanu stawu.
BADANIA LABORATORYJNE
- Posiew krwi;
- Posiew płynu stawowego lub analiza mazi stawowej
- Morfologia krwi, a także OB i białko C-reaktywne (CRP)
Badania nielaboratoryjne
- RTG stawów
- USG stawów
- MRI stawów
Leczenie
Przed wdrożeniem leczenia należy najpierw pobrać materiał do badania, np. płyn stawowy. Przy pomocy igły i pompy ssącej należy odessać powstały w wyniku zakażenia nadmiar mazi stawowej. Ma to na celu zmniejszenie ciśnienia oraz pozyskanie materiału do posiewu w kierunku swoistych patogenów. W cięższych przypadkach usunięcie płynu może wymagać zabiegu chirurgicznego. Po pobraniu materiału do badania należy jak najszybciej włączyć antybiotyk, o najszerszym spektrum. Potem, po otrzymaniu wyniku badania należy zweryfikować terapię antybiotykową i podawać taki antybiotyk, który będzie działał na odpowiedni, wykryty w badaniach rodzaj patogenu. Leczenie antybiotykami może trwać nawet miesiąc.
Pytania i odpowiedzi
Źródła
Linki do stron obcojęzycznych:
MayoClinic.com: Septic Arthritis
MedlinePlus Medical Encyclopedia: Septic arthritis