Pobieranie krwi
Zaleznie od stopnia trudnosci pobrania próbek z danego miejsca, krew pobierze lekarz, pielegniarka, diagnosta lub inna osoba o kwalifikacjach medycznych. Na zdjeciu powyzej, osoba pobierajaca krew wklula igle w zyle po wewnetrznej stronie reki, blisko lokcia.
Opisanie próbki krwi
Kiedy juz krew zostala pobrana, probówka zostaje opisana przy uzyciu naklejki. W wielu laboratoriach naklejka jest drukowana wczesniej. Zawiera imie oraz nazwisko pacjenta, jego numer identyfikacyjny oraz numer przydzielony do próbki.
Rejestracja i identyfikacja próbki
Po pobraniu i oznakowaniu naklejka, próbka jest transportowana do laboratorium, gdzie zostaje zarejestrowana. Zaleznie od badan, jakie maja byc w próbce wykonane, oraz miejsca pobrania krwi, Twoja próbka moze byc transportowana do laboratorium mieszczacego sie na koncu korytarza, lub tez moze przeleciec do laboratorium specjalizujacego sie w szczególnych badaniach, mieszczacego sie na drugim koncu kraju.
Kiedy próbka dotrze do odpowiedniego laboratorium, bedzie zarejestrowana w Laboratoryjnym Systemie Informatycznym. Naklejka probówki zawiera wszystkie informacje niezbedne do upewnienia sie, ze próbka zostanie poddana stosownym badaniom, a koncowe wyniki beda powiazane z Twoim nazwiskiem. Zazwyczaj zawiera ona równiez imie i nazwisko oraz adres Twojego lekarza, wiec wyniki moga byc przeslane bezposrednio do niego.
Przygotowanie próbki
Zaleznie od badania, jakie zostalo zlecone do wykonania, Twoja próbka moze byc opracowana przed analiza. Wiekszosc badan laboratoryjnych przeprowadzana jest w osoczu lub surowicy.
Osocze to plynna czesc krwi, która jest oddzielana od komórek przez wirowanie. Osocze, majace jasnozólty kolor, po kilkuminutowym wirowaniu pojawia sie w górnej czesci probówki, podczas gdy komórki krwi, osadzaja sie na dnie.
Surowica jest uzyskiwana po skrzepnieciu osocza. Jest otrzymywana w ten sam sposób, co osocze - jednak krew jest pobrana do probówki bez zapobiegajacych krzepnieciu krwi substancji. Podczas wirowania skrzep razem z komórkami przesuwa sie na dól probówki, na górze pozostawiajac surowice.
Jezeli badanie wymaga krwi pelnej, (np. morfologia krwi - oznaczenie liczby krwinek bialych i czerwonych), próbka moze byc poddana analizie bez wstepnego opracowania.
Badanie próbki
Badanie próbek jest wykonywane przy uzyciu stosownych analizatorów, np. hematologicznych. Na powyzszym zdjeciu probówka z krwia jest umieszczana w analizatorze. Najwyzszej klasy analizatory sa w stanie wykonac badanie do 120 próbek na godzine.
Przekazywanie wyników
Wraz z najnowsza technologia pojawia sie mozliwosc generowania wyników w formie elektronicznej i graficznej. Moga one byc wysylane poczta elektroniczna (e-mail) do lekarza. W wielu przypadkach wyniki sa drukowane, a nastepnie wysylane lekarzowi faksem. Kiedy jednak wskazuja, ze pacjent moze byc powaznie chory, laboratorium czesto powiadamia lekarza o takich wynikach telefonicznie.
Okres czasu miedzy pobraniem krwi, a odbiorem wyników przez lekarza moze wahac sie od paru minut do paru tygodni. Pilnosc oznaczenia, dystanse geograficzne, opracowanie próbki, zlozonosc badania i inne przyczyny moga wyjasniac, dlaczego czasem na odbiór wyników trzeba dlugo czekac.