Większość rutynowych badań diagnostycznych wymaga pobrania próbki krwi. Pomimo swej popularności, ta krótka procedura wydaje się wzbudzać w ludziach największe obawy.
Pojawiają się tu tak naprawdę dwa problemy: 1) psychiczny - lęk przed wbijaniem igły oraz 2) emocjonalny - patrzenie na wypływającą krew
Dla większości ludzi, pobieranie krwi, nie stanowi problemu, tylko drobną niedogodność. Inni, czują się niespokojni, i potrzebują specjalnego podejścia pomagającego w przejściu przez badanie. U niewielkiej grupy ludzi, stan żył powoduje, iż procedura staje się trochę trudniejsza ze względu na fakt, iż ich żyły są bardziej delikatne i wrażliwe po częstych kłuciach, lub po prostu trudne do znalezienia.
Artykuł ten, jest jednym ze zbioru artykułów zawierających rady dotyczące wykonywania badań laboratoryjnych. W celu uzyskania wielu innych informacji na ten temat, patrz Jak poradzić sobie z bólem, dyskomfortem, niepokojem, Rady dotyczące pobierania krwi, Rady ułatwiające dzieciom przejście przez badania laboratoryjne oraz Rady ułatwiające osobom starszym przejście przez badania laboratoryjne
W tym artykule, rady na temat sprawienia badania krwi bardziej komfortowym i mniej stresującym, oferowane są przez doświadczonych specjalistów: